Biblioteczka Seniora – z uśmiechami i wzruszeniem

GENERACJA I KULTURA

W dobie szybkiego tempa życia warto od czasu do czasu zatrzymać się i cieszyć się dziełami sztuki, które inspirują do głębszych przemyśleń. Dla seniorów, mających więcej czasu na korzystanie z różnorodnych form rozrywki, przyszykowaliśmy wyjątkowe propozycje książkowe, muzyczne i filmowe, które ożywią umysł i serce. Przekroczcie próg świata literatury, dźwięków i obrazów, otwierając się na niezwykłe doznania artystyczne.

Książki:

Wioletta Sawicka, Klątwa Langerów. Opowieść warmińska (tom 1) oraz Ocali nas miłość. Opowieść warmińska (tom 2)

Wioletta Sawicka w swoim nowym cyklu Opowieść warmińska zabiera czytelników w magiczną podróż na Warmię, gdzie rozgrywają się niezwykłe historie zwykłych ludziach, którym przyszło żyć w trudnych czasach. Oba tomy wydane zostały w serii Wielkie Litery – to nowe wydania książek z większą czcionką, które chronią wzrok i ułatwiają czytanie osobom słabowidzącym. Dzięki nowemu formatowi lektura Wielkich Liter jest wygodniejsza, a przejrzysty format nie nadwyręża wzroku czytelnika.

Tomasz Raczek, Perła z lamusem

Zygmunt Kałużyński i Tomasz Raczek przez ponad dziesięć lat prezentowali historię kina w programie telewizyjnym o nazwie „Perły z lamusa”. Teraz te barwne opowieści o najbardziej kochanych filmach z przeszłości możemy przeczytać w książce, która nie tylko jest zapisem oryginalnych dialogów duetu krytyków filmowych, ale również zdradza tajemnicę ich sukcesu.

Muzyka:

TGD i goście, Kolędy świata

Grupa TGD wraz z zaproszonymi gośćmi prezentuje niezwykłe interpretacje kolęd ze wszystkich zakątków świata (Armenia, Bułgaria, Hiszpania, Nigeria, Ameryka Północna i Południowa). To muzyczna podróż, która przenosi nas w klimat bożonarodzeniowej magii, jednocześnie odkrywając różnorodność muzycznych tradycji. Doskonałe połączenie nowoczesności z tradycją, które z pewnością umili wieczory. Chórowi TGD towarzyszą wspaniali goście: Anna Maria Jopek, Natalia Niemen i Kuba Badach.

Audiobooki:

Dr Ellen Vora, Pokonaj swoje lęki i odzyskaj spokój (czyta: Anna Rusiecka)

Dr Ellen Vora w fascynujący sposób dzieli się wiedzą na temat radzenia sobie z lękami. Ciepły głos Anny Rusieckiej sprawia, że audiobook staje się inspirującym przewodnikiem po drodze do spokoju i wewnętrznego balansu. Wsłuchajmy się w siebie, by osiągnąć równowagę umysłu i spokój ducha.

Hanna Faryna-Paszkiewicz, Kobusz. Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny (czyta: Wiktor Zborowski)

Audiobook o Janie Kobuszewskim to podróż w świat jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Autorka książki i jednocześnie siostrzenica aktora wydobyła sekrety z rodzinnych archiwów i pokazała wuja od nieznanej strony. Biografię znakomicie dopełniły wspomnienia bliskich mu krewnych i artystów.

Robert Małecki, Żałobnica (czyta: Anna Dereszowska)

Żałobnica to opowieść pełna tajemnic, która wciąga od pierwszych chwil, prowadząc przez historię, gdzie napięcie i emocje idą w parze. Intrygujący dreszczowiec o samotności, potędze wpływu kłamstw oraz szkodliwej przyjaźni, która podsyca pragnienie odwetu.

Film:

Book Club, reż. Bill Holderman

Romantyczna komedia Book Club to opowieść o czterech przyjaciółkach, które postanawiają odmienić swoje życie po lekturze Pięćdziesięciu twarzy Greya. Film pełen śmiechu i wzruszeń, idealny na wspólne wieczory z przyjaciółkami.

Niebezpieczni dżentelmeni, reż. Maciej Kawalski

Zaskakująca komedia akcji, w której surrealizm miesza się z absurdem. Film Niebezpieczni dżentelmeni to wciągająca historia, która dostarcza dawkę śmiechu i niezapomnianych wrażeń. Tadeusz Boy-Żeleński, Witkacy, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski zamieszani w kryminalną sprawę!

Mamy nadzieję, że te propozycje staną się dla Was prawdziwymi perełkami wśród kulturalnych doświadczeń. Cieszcie się literaturą, muzyką, audiobookami i filmem, odkrywając piękno sztuki na nowo! Wszystkie polecane przez nas tytuły, ale i dużo więcej, znajdziecie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Zapraszamy!

Urszula Maciąg. Kierowniczka Działu Promocji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.