Bo seniorzy mają moc! Reportaż.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie jest przestrzeń dla osób, które przeszły na emeryturę, ale nadal chcą być aktywne. Odbywają się tam spotkania Klubu Seniora ZŁOTA JESIEŃ. To oni są m.in. inicjatorami ciekawych wydarzeń.

– Czekamy z utęsknieniem na każdą środę, kiedy spotkamy się, porozmawiamy, każda z nas ma swoją koncepcję na działalność – podkreśla Urszula Mirota,  jedna z uczestniczek Klubu Seniora, a także Koła Gospodyń Wiejskich. – Całe życie prowadziłam swoją działalność, teraz mam w końcu czas na siebie. Są różne zajęcia, ćwiczenia, przygotowujemy kiermasze. Dzieje się, naprawdę.

Wśród działających osób jest m.in. Halina Jaśniewicz, sołtyska wsi Lipniki czy Henryka Budna, która współtworzyła Izbę Pamięci i Tradycji. Inicjatorem jej powstania jest były wójt Włodzimierz Budny, dziś stojący na czele Towarzystwa Przyjaciół Jedwabna. Kołem napędowym seniorów są również Halina Mikos, która jest przewodniczącą rady seniorów w Jedwabnie oraz Agnieszka Remuszko, dziś prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Rekownica, ale również sekretarz rady seniorów.

To tutaj seniorzy dzięki instruktorce ze Szczytna rozwijają swoje talenty teatralne. Pierwsze występy na scenie mają już za sobą, ale chcą dalej rozwijać się w tym kierunku. Zajęcia teatralne prowadzi Jolanta Rucińska, miłośniczka teatru, emerytowana nauczycielka, która do Jedwabna przyjeżdża ze Szczytna.

Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie stara się łączyć pokolenia. Współpracuje z sołectwami, ale także ze Środowiskowym Domem Samopomocy.

– To, że mają możliwość spotkania się, bardzo ważne – ocenia Dominika Wyszyńska z GOK-u w Jedwabnie. – Pandemia spowodowała, że seniorzy siedzieli w domach. Teraz w końcu mogą znów aktywnie uczestniczyć w życiu swojej społeczności. Ja wiem, że to taka grupa, na którą zawsze można liczyć. Zawsze przygotowani, gotowi. Cały czas działamy. Przed nami m.in. impreza w stylu PRL, działania związane z Kołem Gospodyń Wiejskich. W grudniu chcemy zorganizować wigilię dla osób samotnych z całej gminy, dotrzeć do tych mieszkańców, którzy nie mogą samodzielnie do nas przyjechać. Przedsięwzięcia naszych seniorów zawsze budzą podziw.

Seniorzy mają za sobą inscenizację dla najmłodszych. Przedstawienie z ich udziałem cieszyło się w lokalnym środowisku dużym powodzeniem. Teraz przygotowują kolejne. Tym razem z Kłobukiem w tle.

Zachęcamy do obejrzenia działań w formie REPORTAŻU GENERACJI pod linkiem:

https://www.facebook.com/potrzebniPL/videos/1247285470012624