Boże Narodzenie w stylu eko

Świąteczne zakupy zaplanuj według zasady less waste. Czasem zamiast kolejnej plastikowej zabawki lepszym prezentem jest wspólnie spędzony czas. Oto nasz przedświąteczny poradnik – Boże Narodzenie bardziej eko.

Prezenty eko

Nawet najbardziej zero waste przedmiot nie będzie miał sensu, a także przestanie być eko, jeśli obdarowana osoba rzuci go w kąt i nie będzie go używać. Tak się zwykle dzieje, kiedy kupujemy prezent bez wiedzy, czy dana osoba go potrzebuje czy lubi. Jeśli prezent nie będzie trafiony, szybko znajdzie się w koszu i stanie się śmieciem. Nie będzie więc ekologiczny. Jeśli już chcemy kupić jakiś przedmiot, najlepiej, jeśli będzie dobrej jakości, trwały i taki, który posłuży osobie obdarowanej przez lata. Lepiej poznać preferencje i pasje osoby, którą chcemy obdarować. Jeśli nie możemy tego zrobić, dopytać jej bliskich. Wszystko po to, by dany przedmiot był używany, a nie leżał zapomniany.

Eko czyli zwracajmy uwagę na producentów

Jedynym sposobem, aby nie dać się oszukać jest dogłębna analiza tego, co robi firma. Czy działa w sposób zrównoważony.  Najlepiej wybierać marki, które produkują coś nowego, ale używając materiałów, które są w obiegu. Niektóre firmy przy produkcji wykorzystują materiały, które są w drugim obiegu lub też przywracają życie przedmiotom, które tylko pozornie są odpadami. Twórcy tworzą z nich prawdziwe perełki. Takie rzeczy też bym określiła jako prezenty eko.

Święta bez ton plastiku

Warto sobie uświadomić, że prezenty nie są istotą świąt. Podobnie jak kupowanie nowych rzeczy. Mogą być jedynie dodatkiem. Ważniejsze jest to, że w końcu możemy spędzić czas z najbliższymi. Poświęcić go na odpoczynek. Idąc tym tropem, prezentem, który będzie eko, a jednocześnie sprawi wszystkim przyjemność, będzie na przykład voucher na wyjście do kina, teatru, a może wspólną kolację w restauracji. To rzeczy niematerialne, więc nie wyprodukujemy kolejnych śmieci, ale z drugiej strony są ciekawym sposobem na wspólne spędzenie wolnego czasu.

Najlepszy prezent – wspólnie spędzony czas

Codziennie nasz plan wypełnia ogrom zajęć, więc w pewnym momencie możemy zapomnieć o relacjach. Obecnie nasz czas podarowany bliskim może okazać się tym najbardziej trafionym prezentem.

Potrawy świąteczne – nie marnuj żywności

Na szczęście badania pokazują, że święta nie są już czasem, kiedy żywności marnuje się najwięcej. Wciąż jednak mamy problem z codziennymi zakupami, bo kupujemy żywność chaotycznie, bez planu. To wciąż nie są pozytywne dane.  Według najnowszych badań Eurostatu pod względem całości zmarnowanej żywności – czyli 4 mln ton (ok. 105 kg przypadających na każdego Polaka) – Polska plasuje się na 5. miejscu wśród 24 krajów, które przekazały dane do statystyk (Belgia, Malta, Łotwa i Rumunia tego nie zrobiły). Wciąż najwięcej marnujemy w gospodarstwach domowych, które odpowiadają za 56 procent zmarnowanej żywności (2,3 mln ton). Na etapie produkcji marnuje się 0,7 mln ton (17 procent), a podczas przetwarzania zmarnowaniu ulega 0,5 mln ton (14 procent). Podczas dystrybucji i sprzedaży żywności marnuje się tylko 0,3 mln ton (8 procent), a za najmniejsze straty odpowiadają restauracje – niecałe 0,2 mln ton (5 procent). 

Kupioną w nadmiarze żywność zwykle źle przechowujemy. Jeśli nie przechowujemy jej właściwie,

jedzenie się psuje. A jak edukują specjaliści z Banków Żywności jednym z najskuteczniejszych sposobów na niemarnowanie jedzenia jest odpowiednie zaplanowanie zakupów połączone z planowaniem posiłków. Raport Federacji Polskich Banków Żywności pokazuje, iż jedynie 36 procent

Polaków potrafi właściwe zinterpretować daty przydatności. Zapominamy o tym, że data ważności produktów spożywczych również ma znaczenie. A jeśli przegapiamy termin przydatności, zamiast na przykład zużyć ser i upiec zapiekankę, wolimy wyrzucić go do kosza.

Trzeba tutaj dodać, że w Polsce obowiązują dwie daty przydatności do spożycia: ,,należy spożyć do” i ,,najlepiej spożyć przed”, czyli “dobrze by było” i “obowiązkowo trzeba”. Jaka jest różnica? Pierwsze ma formę dobrej rady, której niekoniecznie musimy przestrzegać, drugie zaś obowiązku, któremu absolutnie należy się podporządkować.