Co powinieneś wiedzieć o POZ?

Podstawowa Opieka Zdrowotna to nie tylko pomoc lekarza pierwszego kontaktu. Dowiedz się, gdzie zapisać się do lekarza i na jakich zasadach możesz przepisać się do innej przychodni.

Co oferuje podstawowa opieka zdrowotna?

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) przysługuje ci pomoc lekarza pierwszego kontaktu, pielęgniarki i położnej. Czego możesz od nich oczekiwać?

Lekarza pierwszego kontaktu – podobnie jak pielęgniarkę i położną (w przypadku kobiet) – wybierasz samodzielnie, wypełniając specjalną deklarację. Nie obowiązuje rejonizacja – lekarz Cię może przyjmować poza miejscem Twojego zamieszkania. Ma obowiązek udzielenia Ci informacji o Twoim stanie zdrowia oraz o dostępnych możliwościach i planie leczenia, zgodnie z posiadaną wiedzą.

GDZIE SPRAWDZIĆ, KTO JEST TWOIM LEKARZEM PIERWSZEGO KONTAKTU?

Dane Twojego lekarza POZ znajdziesz w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w przychodni, w której składałeś deklarację wyboru lekarza POZ.

 

W JAKI SPOSÓB LEKARZ PIERWSZEGO KONTAKTU UDZIELA ŚWIADCZEŃ?

Najczęściej w gabinecie, poradni lub w przychodni, a jeśli to nie jest możliwe ze względu na stan zdrowia pacjenta, to w jego domu. Ma możliwość udzielania teleporady, czyli porady przez telefon lub inne zdalne kanały komunikacji.

CZY MOŻESZ ZMIENIĆ LEKARZA PIERWSZEGO KONTAKTU I CZY MUSISZ ZA TO ZAPŁACIĆ?

Lekarza pierwszego kontaktu możesz zmienić dowolną liczbę razy, bez uzasadnienia, poprzez wypełnienie deklaracji wyboru. Możesz to zrobić bezpłatnie dwa razy w roku kalendarzowym.

Za każdą następną zmianę w danym roku zapłacisz 80 zł, chyba że powód jest niezależny od Ciebie, np. przejście lekarza na emeryturę lub zmiana miejsca zamieszkania – wtedy nie ponosisz kosztów. Wybór nowego lekarza automatycznie anuluje poprzedni wybór. Nie musisz więc składać dodatkowej j rezygnacji z obecnego lekarza. Możesz zmienić lekarza przez Internetowe Konto Pacjenta lub w przychodni.

 

JAK POMOŻE CI PIELĘGNIARKA POZ?

Pielęgniarka POZ (środowiskowa) pomaga w terapii prowadzonej przez lekarza. Może w ograniczonym zakresie diagnozować, dawać zalecenia co do terapii oraz wypisywać niektóre leki. Zgłaszasz się do pielęgniarki, gdy potrzebujesz m.in.:

 • zastrzyku lub opatrunku,
 • porady na temat radzenia sobie z chorobą, a także profilaktyki.

Czym zajmuje się lekarz pierwszego kontaktu (lekarz POZ)?

 1. Leczy choroby i udziela porad.
 2. Ustala leczenie farmakologiczne i zabiegi medyczne. Wystawia recepty i zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne.
 1. Zajmuje się profilaktyką chorób, w tym wieku rozwojowego i układu krążenia.
 2. Kieruje na obowiązkowe szczepienia ochronne i okresowe badania kontrolne.
 3. Wysyła na diagnostykę laboratoryjną oraz obrazową i nie obrazową (EKG, RTG, USG), w tym również na test w kierunku COVID-19.
 1. Kieruje na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitacyjne.
 2. Kieruje do lekarzy specjalistów lub szpitala.
 3. Orzeka o stanie zdrowia.
 4. Wykonuje zabiegi w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta.
 5. Kwalifikuje do transportu sanitarnego.
 6. Wystawia: zlecenia na transport sanitarny i na świadczenia pielęgniarki POZ, zaświadczenia dotyczące stanu zdrowia pacjenta.

Wszystkie decyzje lekarz podejmuje na podstawie wskazań medycznych, a nie na żądanie pacjenta!

Opieka Koordynowana w POZ

Od października 2022 r. placówki POZ sukcesywnie wdrażają opiekę koordynowaną nad pacjentami. Aktualnie w województwie warmińsko-mazurskim czterdzieści dwie placówki POZ przystąpiły do opieki koordynowanej. Zapytaj swojego lekarza rodzinnego, czy realizuje te świadczenia zdrowotne.

CO TO JEST OPIEKA KOORDYNOWANA?

To diagnostyka i leczenie choroby przewlekłej w ciągły i kompleksowy sposób. Opieką koordynowaną pacjenta zajmuje się zespół złożony z lekarza POZ, lekarzy takich specjalności, jak:

 • kardiologia
 • diabetologia
 • endokrynologia
 • pulmonologia

we współpracy z pielęgniarką i dietetykiem.

DLA KOGO PRZEZNACZONA JEST OPIEKA KOORDYNOWANA

Dla pacjentów chorych na najczęściej występujące choroby przewlekłe układu krążenia i układu oddechowego oraz cukrzycę i choroby tarczycy.

DLACZEGO OPIEKA KOORDYNOWANA JEST WAŻNA

Jako pacjent z chorobą przewlekłą otrzymasz od lekarza POZ indywidualny plan opieki medycznej (IPOM), który będzie dostosowany do Twoich potrzeb zdrowotnych.

Lekarz zaplanuje z Tobą:

 • daty kolejnych porad lekarskich, również z udziałem wybranych lekarzy specjalistów
 • badania diagnostyczne
 • porady dietetyczne, czyli co, kiedy, jak często i ile powinieneś jeść
 • porady edukacyjne – dowiesz się, jak radzić sobie z chorobą, jak przyjmować leki. Nauczysz się prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi, poziom cukru lub natlenienie krwi. Dowiesz się, co robić w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia. Dodatkowo otrzymasz wsparcie koordynatora opieki, który jest przewodnikiem po systemie ochrony zdrowia. Odpowie na Twoje pytania i zaproponuje badania profilaktyczne – odpowiednie do Twojego wieku i stanu zdrowia.

Mat. prasowe NFZ OLSZTYN

Fot: freepik.com