Czego dziś oczekują seniorzy?

Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Morągu wyjeżdżają na wycieczki, koncerty, do teatru do opery. Śpiewają, tańczą, malują. O tym, jak zachęcić seniorów do wyjścia z domu mówi Maria Roman, prezes UTW w Morągu.

– Czego dziś oczekują seniorzy?

– Dziś seniorzy oczekują aktywności, ciekawszej od codziennego oglądania telewizji czy czytania gazet. Zainteresują ich jedynie takie działania, które sprawią, że zechcą wyjść z domu. Wyjdą, kiedy zaproponuje im się coś atrakcyjnego.

– Co zatem cieszy się popularnością?

– To wszelkiego rodzaju grupy zainteresowań. Działają u nas grupy taneczne: flamenco, latino team i tańca współczesnego. Dzięki temu w Morągu organizujemy Wojewódzki Przegląd Tańca. We wrześniu odbędzie się druga edycja. Zaplanowaliśmy atrakcyjny program, w którym znajdzie się m.in. spotkanie z pełną energii i niesamowitą Ewą Cichocką, która poprowadzi u nas jogę śmiechu. Po nim mamy przegląd grup tanecznych. Bardzo nas cieszy, że nasze wydarzenie cieszy się zainteresowaniem.

– Jak dziś wspierać seniorów?

– Dziś działania seniorskie powinny uwzględniać dofinansowanie działań nie tylko związanych głównie z opieką i pielęgnacją. Seniorzy oczekują aktywności. Mamy Spartakiadę Seniorów, zajęcia prozdrowotne. W tym roku zapraszamy też ludzi z innych Uniwersytetów Trzeciego Wieku, z innych miast. Będą to osoby m.in. z Dobrego Miasta, Pasłęka, Ostródy. Do nas przychodzą ludzie z różnymi pasjami. Mamy grupy malarskie, początkującą i zaawansowaną. Niektórzy po raz pierwszy odkrywają swoje unikalne talenty, np. śpiewają czy udzielają się w grupie teatralnej. U nas mają do wyboru kilkanaście aktywności. A środków nie przybywa, niestety. Jednak staram się pisać programy, szukać dofinansowań, by nasza oferta pozostała atrakcyjna.

KJM

Spartakiada Seniorów w tym roku w Morągu odbędzie się już 27 maja o godzinie 11. Miejsce: Park Miejski przy ulicy Wyszyńskiego w Morągu. Konkurencje indywidualne: pływanie na czas, biegi przełajowe, slalom rowerowy, rzut do kosza. Konkurencje grupowe: gra w „dwa ognie”; bieg z przeszkodami.