Po przejściu na emeryturę wiele osób wciąż kontynuuje karierę zawodową. To sprawia, że czują się potrzebni i nadal funkcjonują w społecznościach.
Wiele starszych osób pracuje jako wolontariusze po przejściu na emeryturę, pomagając w wydarzeniach społecznych, opiekując się dziećmi
i towarzysząc im, na przykład, w wycieczkach szkolnych.
To nie wyjątek, ale sporą grupą są też osoby, które po przejściu na emeryturę, nie decydują się na taki krok. Przebywanie w samotności nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.
Dlatego po czasie odpoczynku wiele osób szuka aktywności. Uczestniczą w wydarzeniach, biorą udział w organizowanych wycieczkach, aby móc poznawać innych ludzi.
Niektórzy odkryli nową pasję, taką jak szydełkowanie, gry planszowe, gotowanie, terapia sztuką, zajęcia manualne i ruchowe.
Dla niektórych jest to sport, odkrywanie nowej aktywności fizycznej, takie jak spacery, tenis lub jazda na rowerze. To świetny sposób na utrzymanie formy, interakcję ze światem i odkrywanie nowych rzeczy. Inni podróżują, chcąc odkrywać świat, poznawać nowe kultury i religie.
Dla niektórych przejście na emeryturę może być skomplikowane. Wiele osób pogrąża się w depresji. Jedynym antidotum jest przebywanie wśród ludzi. Masz obok siebie samotną osobę? Nie pozwól jej przebywać
w samotności.
Autorkami tekstu są Zoe Besnier-Guerin i Ariana Botezat, uczennice Lycée Jean Moulin z Saint Brieuc, które w czerwcu były stażystkami w Federacji FOSa.
Fotografia: freepik.com