Nasz Olsztyński Teatr Lalek ma 70 lat!

Mieliśmy zaszczyt wziąć udział w wyjątkowej gali oraz premierze spektaklu „Mały Widz, czyli biegiem przez Warmię (i czas)”.

To było wyjątkowe podsumowanie 70. rocznicy istnienia instytucji, która od lat łączy pokolenia. Nie mogło więc na nim zabraknąć przedstawicieli czasopisma „Generacja”. Zanim zaproszeni goście mogli wziąć udział w gali, odbyła się premiera spektaklu „Mały Widz, czyli biegiem przez Warmię (i czas)”, autorstwa Andrzeja Bartnikowskiego w reżyserii Michała Derlatki. Wyjątkowa scenografia i gra aktorów przeniosły nas w przeszłość, która kształtowała nasz region. Były ważne postaci, które tworzyły tożsamość Warmii, a wśród nich był to Mikołaj Kopernik czy Ignacy Krasicki. Opowieść snuje Mały Widz. Jego postać możecie kojarzyć, bo tuż obok Olsztyńskiego Teatru Lalek mijacie Pomnik Małego Widza siedzącego na wysokim krześle (rzeźba Stworzył Jacek Walawski, a pomysłodawcą był były dyrektor OTL Krzysztof Rościszewski.

Wnikliwy obserwator dostrzeże mnóstwo postaci, które miały wpływ na naszą historię, jak chociażby Napoleon Bonaparte czy Kromer. Jest też Kłobuk, który prowadzi nas przez różne dzieje, a w niej znakomity Marcin Młynarczyk. W rolę Małego Widza wciela się Honorata Mierzejewska-Mikosza.

Przeszłość łączy się z przyszłością, a teraźniejszość zależy od naszych działań i decyzji. Mądra lekcja, którą polecamy zarówno młodszym, jak i starszym widzom. I po raz kolejny spektakl, który łączy pokolenia.

Jako że była to uroczystość 70-lecia, wśród gości była m.in. senator Ewa Kaliszuk, wojewoda Radosław Król, Maria Bąkowska, członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, prezydent Olsztyna – Piotr Grzymowicz oraz radni i przedstawiciele miejskich jednostek.

Wojewoda Radosław Król, w imieniu Prezydenta RP, wręczył odznaczenia Krzyże Zasługi, które trafiły do Alicji Wroniszewskiej, Jarosława Cupriaka, Elżbiety Grad i Moniki Bieńkowskiej – Gryc oraz odznaczył medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Katarzynę Gałęską.

Dyrektor OTL Andrzej Bartnikowski wręczył nagrody dyrektora. Uroczyście też pożegnano Ewę Radtke, która odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Pamiątką z 70-lecia jest niesamowita i zachwycająca graficznie publikacja “Jak być dzieckiem po siedemdziesiątce”. Ten wyjątkowy Pop-Up Book prezentuje historię Olsztyńskiego Teatru lalek dla dzieci.  Dziękujemy za zaproszenie, a rodzinom polecamy unikalną opowieść Małego Widza.