Nie tylko lektury

KSIĄŻKA

Blizny przeszłości, Krystyna Mirek

Mamy dla Was niezwykłą propozycję lektury – thriller psychologiczny pełen tajemnic i niebezpiecznych zwrotów akcji. Przedstawiamy Wam Blizny przeszłości autorstwa Krystyny Mirek, które są pierwszym tomem cyklu Blizny przeszłości. To opowieść o długich cieniach, jakie rzucają stare zbrodnie, o strachu w małych społecznościach i o życiowych rozrachunkach, które trawią mieszkańców miasteczka.

Dawne tajemnice, Krystyna Mirek

Polecamy kontynuację cyklu  Blizny przeszłości Krystyny Mirek – Dawne tajemnice. W drugim tomie emocje sięgają zenitu, a prawda jest jedynym światłem w mroku przeszłości. Czy cena, jaką trzeba zapłacić za prawdę, nie jest zbyt wysoka? Ta lektura to poruszająca historia, która ukazuje, że nawet w najciemniejszych chwilach nadzieja może być naszym światłem prowadzącym.

AUDIOBOOK

Czubaszek. Kobiety inteligentne robią wrażenie przemądrzałych, Ryszard Abraham

Poznajcie niezwykłą historię Marii Czubaszek – mistrzyni satyry, niepokornej i niezwykle zabawnej kobiety. Ryszard Abraham, autor bestsellerowych biografii, przygotował niezwykłą opowieść, w której odnajdziemy nie tylko życiowe anegdoty, ale także źródła jej nieśmiertelnych żartów i poczucia humoru. Idealne dla tych, którzy cenią sobie inteligentny humor i fascynujące postaci.

Tyrmandowie. Romans amerykański, Agata Tuszyńska

Tyrmandowie. Romans amerykański to nie tylko opowieść o miłości Leopolda Tyrmanda i Mary Ellen Fox, ale także o fascynujących życiowych wyborach, trudnych decyzjach i pasji do pisania. To również przyjrzenie się kulisom życia intelektualnego i społecznego w Polsce i w Stanach Zjednoczonych w tamtych latach.

Wiedźmy w opałach, Małgorzata J. Kursa

Wiedźmy w opałach zapowiada się jako pasjonujący kryminał pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji i tajemniczych wydarzeń. Dynamiczna akcja i bogate tło psychologiczne postaci mogą sprawić, że czytelnik zostanie wciągnięty w wir śledztwa i próby rozwiązania zagadki.

FILM

Święto ognia, Kinga Dębska

Święto ognia w reżyserii Kingi Dębskiej to filmowa adaptacja bestsellera Jakuba Małeckiego. Film porusza tematykę przemijania, poszukiwania sensu życia oraz akceptacji samego siebie. Święto ognia to nie tylko film o osobistych wyzwaniach, ale także o sile wspólnoty i wsparcia. Z pewnością jest to produkcja, która poruszy serca widzów i skłoni do refleksji nad własnym życiem i relacjami z innymi.

Zupa nic, Kinga Dębska

Zupa nic to polski film obyczajowy z 2021 roku, który został wyreżyserowany przez Kingę Dębską. Fabuła filmu skupia się na rodzinie Makowskich, która stara się radzić sobie w trudnych realiach Polski Ludowej. Mimo różnych przeciwności losu, rodzina próbuje znaleźć swoje miejsce i odnaleźć szczęście w codziennym życiu. Zupa nic to film, który ukazuje życie w PRL-u z perspektywy zwykłych ludzi, ich codziennej walki i marzeń.

Zielona granica, Agnieszka Holland

Zielona granica Agnieszki Holland jest znaczącym dziełem, które nie tylko porusza kwestię uchodźców, ale również ukazuje silne przesłanie humanitarne i społeczne. FIlm nie tylko analizuje sytuację uchodźców, ale również stawia pytania dotyczące tożsamości, tolerancji i współczucia w obliczu zewnętrznych kryzysów. Dla tych, którzy interesują się aktualnymi wydarzeniami społecznymi oraz psychologicznymi aspektami zachowań ludzkich, Zielona granica może stanowić fascynującą i angażującą seansową propozycję.

MUZYKA

Wooden Music II, Tomasz Stańko Quintet

Niepublikowane wcześniej nagrania koncertowe kultowego Kwintetu Tomasza Stańki. Każdy utwór na płycie to podróż przez różnorodne nastroje i emocje, prowadzona przez mistrzowskich muzyków, których wirtuozeria i zrozumienie dla siebie nawzajem wnoszą do muzyki głębszy wymiar.

Biblioteka to więcej niż tylko zbiór książek – to przestrzeń, która stwarza możliwość odkrywania nowych światów, zgłębiania pasji i dzielenia się doświadczeniami. Może być miejscem inspiracji, odprężenia i rozwijania się na każdym etapie życia. Niech książki, które znajdziecie w naszej bibliotece, staną się dla Was nie tylko źródłem wiedzy, ale również towarzyszami w podróży przez życie. Do zobaczenia w bibliotece!

Urszula Maciąg. Kierowniczka Działu Promocji. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.