W Olsztynie są miejsca kulturalne, do których wejdziemy za darmo. Wśród nich jest Muzeum Przyrody czy olsztyński zamek.
Muzeum Przyrody, ul. Metalowa 8
Muzeum Przyrody w Olsztynie prezentuje zwierzęta, rośliny i środowisko Warmii i Mazur. Ekspozycja jest niezwykle barwna i umożliwia bliższe spotkanie z przyrodą nawet niedoświadczonym obserwatorom. W zbiorach muzeum zgromadzono wiele ciekawych eksponatów. Zaczątkiem kolekcji były zbiory poniemieckie zgromadzone z terenu Warmii i Mazur, wśród nich był m.in. zachowany zielnik H. Steffena liczący ok. 460 kart. Wejścia za darmo są w środy.
Muzeum Warmii i Mazur wejście na zamek za darmo
Jeśli nie dane jest odwiedzać często zamek, to wystawy stałe są nieodpłatne. Wykaz dni zawsze można znaleźć na stronie Muzeum Warmii i Mazur w zakładce: https://muzeum.olsztyn.pl/1109,Ceny-biletow-Olsztyn-Zamek.html
A w trakcie zwiedzania można zobaczyć m.in. unikat, czyli tablicę astronomiczną Mikołaja Kopernika. Jest jedynym instrumentem astronomicznym używanym przez wielkiego astronoma, który zachował się do naszych czasów. Tablica powstała na przełomie 1516 i 1517 roku i umożliwia graficzne określenie momentu równonocy wiosennej. Łączy w sobie funkcje zegara oraz kalendarza.
Zajezdnia trolejbusowa – MOK, ul. Knosały
To kolejne miejsce na mapie kulturalnej Olsztyna, które warto mieć na uwadze. Tym bardziej, że odbywa się tam wiele ciekawych wydarzeń. MOK Olsztyn zaprasza teraz na wystawę dawnych i współczesnych sprzętów służących sprzątaniu. W trakcie prezentacji „Zajezdni Augiasza: od miotły do robota” poznamy historię sprzętów, które na przestrzeni wieków ułatwiały nam ogarnianie bałaganu. To historia porządkowania, której nie znacie. Wstęp do Zajezdni trolejbusowej jest bezpłatny.
Galeria DOBRO, ul. Stare Miasto 24/25
Galeria Dobro to przestrzeń w Olsztynie, gdzie prezentowane są osiągnięcia artystów młodej sztuki. Tutaj zobaczymy twórczość młodych artystów z całej Polski, artystów, którzy są dostrzegani na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, a ich prace prezentują galerie na świecie. To młodzi artyści, którzy wykraczają poza ramy i schematy, szukają nowych form wyrazu. Tutaj ich dzieła możemy zobaczyć również bezpłatnie.
Galeria Bakałarz, ul. Natalii Żarskiej 2, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna
W Bakałarzu prezentowane są przede wszystkim osiągnięcia artystyczne nauczycieli, ich pozazawodowe pasje i zainteresowania. Swoje prace wystawiają tutaj także znani twórcy, także spoza środowiska osób związanych ze szkolnictwem. Wstęp wolny w czasie godzin otwarcia Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej.
Na zdjęciu widok z zamkowej wieży.