Rzecznik ostrzega – nie zabieraj seniorom karty bankomatowej!

Karta bankomatowa jest środkiem płatniczym. Zabrać ją komuś, to jak ukraść pieniądze. Również jeśli do takich sytuacji dochodzi w rodzinie. Córka nie może się tłumaczyć, że zabrała kartę mającemu kłopoty z pamięcią 85-letniemu seniorowi, bo bała się, że straci on kontrolę nad wydatkami, zgubi kartę itp. W żadnym zaś wypadku nie może , jeśli nie ma pełnomocnictwa, sama takiej karty używać.

W Iławie policja zajmowała się niedawno sprawą 33-letniego mężczyzny, który w nocy ukradł matce kartę płatnicą. Robił to już zresztą wcześniej. Brał kartę kiedy spała, wypłacał pieniądze i z powrotem, jak gdyby nigdy nic, wkładał kartę do portfela matki. Kiedy kobieta się w końcu zorientowała wydało się, że „synek” aż siedem razy w ten sposób z niej skorzystał. W podobny sposób działał 48-letni mieszkaniec Wałbrzycha, który z karty starej matki wypłacił ponad tysiąc złotych, na koniec zaś kartę zniszczył. Grozi za to kara więzienia. Podobnie przestępstwem (oszustwo – red.)  jest używanie karty osoby zmarłej. Nie ma miesiąca, żeby w Polsce ktoś tego nie próbował. O śmierci posiadacza rachunku bankowego i karty płatniczej, bliscy powinni niezwłocznie powiadomić bank i oddać tam jego kartę

Warto pamiętać:

Właściciel lub współwłaściciel konta, ma prawo ustanowić pełnomocnika. Może nim zostać dowolna zaufana osoba, niekoniecznie musi być to ktoś spokrewniony. Ważne, by to była osoba pełnoletnia (polskie obywatelstwo nie jest wymagane) z pełną zdolnością do czynności prawnych. Istnieją dwa rodzaje pełnomocnictw do rachunków bankowych, kont osobistych, kont oszczędnościowych i lokat.

– pełnomocnictwo ogólne – pełnomocnik ma taki sam dostęp do konta jak jego właściciel, z wyjątkiem np. podpisywania nowej umowy.

– pełnomocnictwo rodzajowe – upoważnia do wykonywania określonych czynności, np. daje możliwość wypłaty środków do pewnego limitu, czy składania dyspozycji dotyczących zleceń stałych itp.

Stanisław Brzozowski. Rzecznik Praw Osób Starszych Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dyżury w poniedziałki i środy tel. 601 558 143.