W życiu każdej organizacji przychodzi moment, w którym trzeba spojrzeć na wszystko od nowa. Na plany, pomysły, zasoby, na zrealizowane działania, i te, które jeszcze przed nami. Aby w tych obserwacjach nie umknęły nam istotne szczegóły, czasem warto jest zupełnie zmienić kontekst postrzegania tego, co jest dla nas codziennością, wyrwać się z rutyny i spojrzeć na świat przez inne ramy odniesienia. Taka zmiana percepcji prowadzi do zupełnie nowych spostrzeżeń, powstają nowe idee, koncepcje które dotychczas nie przychodziły nam jakoś do głowy.
Taką właśnie mieliśmy potrzebę…
W oko wpadła nam metoda tworzenia projektów Dragon Dreaming – fajna nazwa, odpowiadająca naszej energii, intrygujące założenia i filozofii, ciekawa organizacja organizująca szkolenie – Red Amaltea (możecie ich sprawdzić tutaj) no i… Madryt!
I tak we wrześniu 2023 roku wybraliśmy się z ekipą Fundacji Dalekiego Zasięgu do Hiszpanii na nasze poszukiwania. Aby zapewnić sobie różnorodność światopoglądową wzięliśmy na ten wyjazd bardzo różnorodnych specjalistów z naszego zespołu – i tak byli z nami: specjalistka od komunikacji bez przemocy, psycholog, nasi ornitolodzy, fotograf/filmowiec, koordynatorzy projektów, członkowie zarządu… Nie zabrakło też księgowej i jednego z wolontariuszy Fundacji. Zapowiadała się ciekawa, edukacyjna przygoda.
Czym właściwie jest Dragon Dreaming?
Jest to metoda holistycznego tworzenia projektów, która doskonale nadaje się do planowania strategicznego dla organizacji. W kontekście metodologicznym i technicznym, może wydawać nam się zbliżona do konwencjonalnych metod planowania. Jest tam przestrzeń do burz mózgów, dyskusji zespołowych, formułowania celów, definiowania priorytetów i wyboru optymalnych rozwiązań i ścieżek rozwoju. Jednak co nas zaintrygowało w tej metodzie, to niecodzienna podbudowa ideologiczna i sam przebieg procesu, który okazał się eklektyczny i odbiegający mocno od naszych codziennych przyzwyczajeń i nawyków.
Pracujemy!.
Cytując stronę https://dragondreaming.org/ – Dragon Dreaming został po raz pierwszy opracowany przez Johna Crofta i jego zmarłą żonę Vivienne Elantę, gdy oboje pracowali dla fundacji Gaia Foundation z Australii Zachodniej, której byli współzałożycielami.
Jako działacz społeczny i ekolog, który pracował z rdzenną ludnością na czterech kontynentach, zastanawiał się, w jaki sposób ludzie w rozwiniętych, uprzemysłowionych społeczeństwach „Północy” mogliby odwrócić szkody, jakie wyrządzali przez swój konsumpcyjny styl życia i zamiast tego dążyć do regeneracji naszego środowiska oraz wzmacniania silnych, opartych na wsparciu i wzajemności społeczności potrzebnych dla dobra naszej przyszłości.
Dragon Dreaming inspirowany jest aktywizmem społecznym i środowiskowym, nową fizyką, naukami o Gai i Ziemi, żywymi systemami oraz teorią chaosu i złożoności, a także starożytną, zrównoważoną mądrością rdzennych kultur i australijskich Aborygenów.
Metoda integruje holistyczne aspekty, które od dawna były ignorowane, rozdzielane lub dzielone w naszych kulturach: prawa i lewa półkula mózgu, logika i intuicja, jednostka i środowisko, teoria i praktyka, myślenie i działanie, praca i zabawa, sukces i porażka.
Dragon Dreaming opiera się na wyzwalaniu zbiorowej inteligencji, kreatywności, współpracy i uśpionej mocy w nas samych i nieodłącznie związanej z naszymi społecznościami.
Każda część planowania metodą Dragon Dreaming jest podporządkowana pewnym założeniom, które mają na celu dobro wszystkich zaangażowanych stron. Ważne są wszystkie aspekty rozwoju uczestników procesu:
Rozwój osobisty, czyli zaangażowanie we własne uzdrowienie i wzmocnienie;
Budowanie społeczności, czyli wzmacnianie społeczności, których jesteś częścią;
Służba Ziemi – poprawa dobrobytu i rozkwit całego życia.
Sama idea zrównoważonego rozwoju była wszechobecna, na każdym etapie Beatrice, nasza trenerka, podkreślała jej znaczenie dla metody Dragon Dreaming. Ostatecznym celem metody jest doprowadzenie do sytuacji Win-Win-Win, w którym zwycięzcą jesteśmy MY jako jednostka, MY jako społeczność/grupa/organizacja oraz MY jako integralna część naszego wspólnego świata.
4 żywioły w centrum Kręgu Karlapgur.
Co na pewno zapamiętamy, czyli pojęcia-klucze w Dragon Dreaming
Tak jak wspomnieliśmy, w ujęciu metodologicznym, samo proces tworzenia projektów w oparciu o metodę Dragon Dreaming, nie jest niczym nowym, jest prawie taki sam jak wiele innych podejść do planowania strategicznego – podobny schemat, podobne etapy, podobne ćwiczenia… Jednak jak wszyscy wiemy owo „prawie” robi często dużą różnicę i są elementy tego podejścia, kluczowe pojęcia które warte są zapamiętania i zastosowania nie tylko przy planowaniu, ale też w życiu codziennym.
Pinakarri – to aborygeńskie słowo znaczące dosłownie „uszy do góry” i zwykle tłumaczy się je jako „głębokie słuchanie”, słuchanie całym umysłem. Jak pisał John Croft
„Wszystkie projekty Dragon Dreaming są wynikiem głębokiego dialogu pomiędzy ludźmi przygotowującymi projekt a światem zewnętrznym. Proces ten wymaga Pinakarri, gdyż tylko poprzez praktykowanie „głębokiego słuchania” można uniknąć projektów szkodzących społecznościom lub środowisku”.
W praktyce oznaczało to, że w każdym momencie procesu staraliśmy się być skupieni na słuchaniu siebie samych, siebie nawzajem, naszego otoczenia. Każde ćwiczenie i każdą dyskusję zaczynaliśmy od krótkiej medytacji, która nas wprowadzała w stan głębokiej uważności. W momencie gdy tą uważność traciliśmy – traciliśmy koncentrację, zaczynaliśmy odbiegać od tematu – każdy w dowolnym momencie mógł przywrócić Pinakarri. Dzwoniąc w dzwoneczek rozpoczynał kolejną krótką medytację, która przywracała naszą uwagę na właściwe tory.
Momenty Aha! – „Momentami Aha! nazywamy chwile, gdy odkrywamy coś, czego nie wiedzieliśmy, albo nagle udaje nam się coś zrozumieć, doświadczamy olśnienia; może to być coś, o czym słyszymy po raz pierwszy, o czym zapomnieliśmy albo co przeczuwaliśmy. Dzielenie się momentami Aha! jest zaraźliwe, dlatego w Dragon Dreaming zachęcamy wszystkich do komunikowania o wszelkich momentach „Aha!”, jakie stają się naszym udziałem. Dzielenie się tymi doświadczeniami wzbudza zbiorową inteligencję i korzystnie wpływa na kreatywność poprzez połączenie z miejscem, z którego wypływają największe odkrycia i pomysły ludzkości.”
(cyt. za: DRAGON DREAMING W PRAKTYCE Podręcznik tworzenia projektów sprzyjających rozwojowi osobistemu, tworzeniu społeczności i służbie dla Ziemi, https://aktywnekobiety.org.pl/) W skrócie, uczyliśmy się podkreślać istotę naszych nawet najdrobniejszych przemyśleń i odkryć i dzielić się nimi. Często ciekawe pomysły i koncepcje umykają nam gdzieś, bo uznajemy je za nieistotne, mało ciekawe, nieodpowiednie do sytuacji i miejsca. W Dragon Dreaming ważne jest dzielenie się nimi i wyciąganie ich na światło dzienne, aby móc odkrywać je wspólnie z innymi.
Celebrate! – zdecydowanie nasza ulubione pojęcie. Oznacza świętowanie każdego znaczącego momentu, nie tylko w trakcie pracy metodą Dragon Dreaming, ale też w życiu. Niestety często odbieramy sobie możliwość cieszenia się z drobnych sukcesów czy osiągnięć. Tutaj wspólna celebracja momentów jest kluczowa! Zakończenie dyskusji z sukcesem? Brawo! Masz moment Aha i podzieliłeś się nim! Super! Zjedliśmy wspólnie pyszny lunch? Hurrra! Każdy moment jest dobry na to, żeby cieszyć się z efektów wspólnego działania. Daje to bardzo dużo dobrej energii i nawet osoby, które podchodziły do tego uber-optymizmu z dystansem, nie mogły ukryć uśmiechu podczas tych wybuchów spontanicznej, grupowej radości.
Ekipa Fundacji Dalekiego Zasięgu – już jak smoki!.
Podsumowując…
Warto jest poszukiwać. Czasami, żeby przekonać się o przydatności pewnych metod trzeba przełamać swoje przyzwyczajenia czy ograniczające nas konwenanse i szablony. Udział w szkoleniu metody Dragon Dreaming był dla nas niewątpliwie ciekawym i inspirującym doświadczeniem i polecamy zapoznać się z nią wszystkim poszukującym. Jeśli chcecie się dowiedzieć się więcej na temat metodologii Dragon Dreaming zachęcamy do odwiedzenia strony Stowarzyszenia Aktywne Kobiety (https://aktywnekobiety.org.pl/) gdzie znajdziecie więcej szczegółów oraz stworzony w ramach projektu Erasmus+, cytowany powyżej podręcznik “Dragon Dreaming w Praktyce”.
A tymczasem – Celebrate!