Święto Muzyki tworzymy wszyscy

W ubiegłym roku w czasie Święta Muzyki Olsztyn 2023 wystąpiło ponad 730 osób. To nie tylko zespoły muzyczne, artyści, ale także przedszkola, szkoły, organizacje. Wydarzenie, które łączy pokolenia. Na scenie występują dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. W poniedziałek 6 maja spotkaliśmy się w Planecie 11, by podziękować wszystkim zaangażowanym w inicjatywę.

Święto Muzyki to wydarzenie, które od ponad czterech dekad cyklicznie odbywa się na powitanie lata na całym świecie. Od niedawna także stolica Warmii i Mazur – jako jedno z ponad 330 miast na pięciu kontynentach – bierze udział w tym niezwykłym wydarzeniu. W poniedziałek 6 maja spotkaliśmy się u jednego z partnerów wydarzenia – w Planecie 11, gdzie mogliśmy podsumować działania, podziękować wszystkim uczestnikom i planować tegoroczne Święto Muzyki.
— Cieszy nas, że wokół Święta Muzyki Fete de la Musique Olsztyn buduje się Wielka Muzyczna Koalicja, która tworzy atmosferę współpracy — mówił inicjator i koordynator akcji, Michał Kupisz z Federacji FOSa. — Swojego wsparcia organizacyjnego, finansowego i cateringowego udzieliło nam szereg firm czy instytucji, a także osoby prywatne. Jesteśmy dumni, że tworzymy to razem, wszyscy.
— W centrum naszego działania jest człowiek w zmianie. Bardzo często pracujemy również nie tylko pracą socjalną, ale także w innych obszarach. Dlatego jesteśmy obecni również w innych dziedzinach, takich jak kultura, ekologia czy sport. Poprzez te obszary łatwiej dotrzeć do rodzin i wprowadzić zmianę. Jak się okazało, przestrzenią, dzięki której docieramy do ludzi, jest również muzyka — podkreślał w czasie spotkania Bartłomiej Głuszak, prezes Federacji FOSa.
Profesjonaliści i amatorzy – przedstawiciele różnych gatunków muzycznych – tego dnia łączą siły, by zaprezentować, co im w duszy gra. Poza zaplanowanymi punktami programu, każdy spontanicznie może przyłączyć się do wspólnego muzykowania. I jak mówił w czasie spotkania podsumowującego w Planecie 11 Rafał Bohatyrewicz, jeden z artystów, który bierze udział w Święcie Muzyki, a od trzydziestu lat tworzy muzykę instrumentalną z ogromnym ładunkiem emocjonalnym, niesamowite jest to, że inicjatorem Święta Muzyki stała się organizacja pozarządowa, która na co dzień nie zajmowała się wydarzeniami muzycznymi.
— Przedszkola, różne szkoły muzyczne, szkoły tańca z ogromnym entuzjazmem dołączają do Święta Muzyki — dodaje Michał Kupisz. — To całe rzesze artystów, którzy przez cały dzień dzielą się z olsztynianami i gośćmi naszego miasta swoją pasją, czyli muzyką.
— Święto Muzyki jest inicjatywą oddolną, co jest wielką wartością — mówiła Anna Ratkowska-Filipowicz, wicedyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek. — W inicjatywę włączają się ludzie, którzy rzeczywiście chcą coś zrobić, by coś ciekawego muzycznie działo się mieście. Kiedy więc ekipa Fosy, czyli Michał i Ania przyszli do nas z pytaniem, czy włączymy się w Święto Muzyki, zgodziliśmy się bez wahania.
Jednym z punktów Święta Muzyki, który zgromadził w ubiegłym roku tłumy na olsztyńskiej starówce, było wspólne zaśpiewanie z mieszkańcami legendarnego przeboju Czerwonego Tulipana – „Olsztyn Kocham”. Stefan Brzozowski, dziś Honorowy Obywatel Olsztyna, mówił, że to Święto Muzyki buduje naszą wspólną tożsamość.
— To muzyka sprawia, że stajemy się uważni na drugiego człowieka, na nasze relacje. To właśnie muzyka może rozpropagować Warmię i Mazury na cały świat — podkreślał. — Ta inicjatywa, jaką jest Święto Muzyki, jest wyjściem naprzeciw następnych pokoleń odbiorców i wykonawców sztuki. W czasie spotkania jego uczestnicy podkreślali, że buduje się społeczność, w której jest miejsce na każdą grupę wiekową. Zarówno dla tych młodszych, jak i po 60.
Na scenach również występują zarówno seniorzy, jak i przedstawiciele młodszego pokolenia. Kamila Kupiec z White Hag stwierdziła z kolei, parafrazując słowa Jurka Owsiaka, że dla Święta Muzyki będą grać do końca świata, a nawet o jeden dzień dłużej.
— Doceniamy zaangażowanie organizatorów, rodzinną atmosferę, niesamowitą energię — mówiła Kamila Kupiec. — My, jako zespół White Hag, rockowa grupa, czujemy się z wami dobrze i chcemy grać zawsze. Inicjatywa łączy pokolenia. Gramy my, po nas dzieci, potem przedstawicielki flamenco. To naprawdę przedsięwzięcie, które łączy pokolenia.
Agnieszka Skrycka, która z Domem Muzy prezentowała się na scenie Wysokiej Bramy, ale także w tramwaju, dodaje:
— To cudowna idea, którą polecam wszystkim. Nie trzeba być zawodowcem, by pokazać się i zaprezentować to, co mamy w serduchu — cieszyła się Agnieszka Skrycka.
Tegoroczne Święto Muzyki Olsztyn już 20 czerwca. Do zobaczenia! Niech MOC będzie z Wami !!!
Planecie 11 i Miejskiej Bibliotece Publicznej dziękujemy za możliwość zorganizowania spotkania.