W poszukiwaniu dobrostanu

Refleksologia jest doceniana na całym świecie. Znalazła swoje miejsce w szpitalach i domach opieki jako uzupełnienie tradycyjnej medycyny. To terapia odpowiadająca na indywidualne potrzeby pacjenta i jego aktualny stan zdrowia. Dla „Generacji” pisze Monika Szpendowska.

Refleksologia stóp, rąk, twarzy i głowy polecana jest szczególnie osobom starszym. To niezwykle przyjemna i skuteczna terapia, która prowadzi do głębokiego relaksu, odprężenia oraz wsparcia ciała w zdrowieniu.

Moja terapia, w tym przypadku refleksologia, wspiera lepsze funkcjonowanie w różnych dolegliwościach i zaburzeniach, takich jak: migrena, bóle reumatoidalne, dna moczanowa, napięcia mięśni, rwa kulszowa, problemy trawienne, nawracające zapalenia zatok i uszu, w rekonwalescencji po operacji, po udarze, po zapaleniu płuc, bóle psychosomatyczne. Jest idealna również dla osób, które w codziennym funkcjonowaniu poszukują sposobu na stres, depresję czy nerwowość. Refleksologiczny zabieg stóp i dłoni działa także przeciwbólowo, przy zaburzeniach wzroku, węchu, snu. Co więcej, pozytywnie wpływa na układ krążenia i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i przyspiesza jego regenerację.

Od dawna interesowało mnie holistyczne spojrzenie na człowieka. Tutaj właśnie idealnie sprawdziła się Refleksologia, która jest metodą znaną już w starożytnym Egipcie czy Chinach, a u jej podstaw było traktowanie człowieka jako jedności duszy, ciała, umysłu i emocji. Jej działanie, poprzez stymulację określonych punktów, tzw. refleksów, znajdujących się na stopach, twarzy, uszach, głowie czy dłoniach, wpływa na cały organizm.

Pokolenie dzisiejszych 60- czy 70-latków było wychowane w przekonaniu, że praca jest najważniejsza. Po latach, kiedy wielu z nich nie miało czasu na zadbanie o swój dobrostan, co odbiło się na ich zdrowiu. Refleksologia jest dużym wsparciem w zdrowieniu oraz lepszym samopoczuciu, ponieważ moim zabiegom często towarzyszy wspierająca rozmowa. Jestem też Coachem, więc uważnie wsłuchuję się w daną osobę i z troską pochylam się nad każdym człowiekiem, który trafia do mojego gabinetu.

Zabiegi Refleksologii są metodą bezinwazyjną, uniwersalną, którą coraz częściej doceniają osoby korzystające z mojego wsparcia, także osoby starsze.

By osiągnąć oczekiwane efekty trzeba czasu i określonej częstotliwości spotkań z terapeutą refleksologiem. Są osoby, które korzystają ze wsparcia stale, traktując to jako relaks po całym tygodniu. Zabiegom refleksologii można poddawać się dwa lub raz w tygodniu, aby zachować regularność, ponieważ jest to źródłem powodzenia terapii. Warto wdrożyć zabiegi refleksologii do swojego życia, zarówno w celu wyzdrowienia, jak i rekonwalescencji czy poprawy nastroju, lub by poprawić jakość snu.

Monika Szpendowska. Terapeutka Manualna, Refleksolog, Coachka i Filozofka kognitywna; www.wswiecieempatii.com.