Zmiany w systemie pomocy społecznej

Po 20 latach obowiązywania ustawy o systemie pomocy społecznej ruszyły prace zespołu, który działa przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To temat ważny również dla seniorów.
Zespół składający się z ekspertów i praktyków, 28 czerwca spotkał się na swym pierwszym posiedzeniu. Grono uznanych specjalistek i specjalistów w swych pracach zajmie się weryfikacją dostępności świadczeń i usług społecznych, sytuacją pracowników systemu pomocy społecznej, oceną funkcjonowania instytucji całodobowych oraz ich finansowania.

Ważnym zadaniem zespołu będzie również przygotowanie nowej regulacji dotyczącej ustalania kryteriów dochodowych. Obecna weryfikacja, która odbywa się co 3 lata nie jest adekwatna do potrzeb. Weryfikacja powinna być dokonywana co roku i wykorzystywane muszą być do niej aktualniejsze dane. Specjalny zespół tematyczny, w którego skład wchodzi m.in. prof. Ryszard Szarfenberg, przedstawiciele GUS i IPISS dokonają oceny aktualnego sposobu wyliczania progu interwencji socjalnej.

Po dogłębnej analizie aktualnego stanu zespół opracuje propozycje zmian prawnych oraz innych rekomendacji. Reforma powinna doprowadzić do integracji różnych form wsparcia oraz współpracy pomiędzy instytucjami państwowymi, samorządami, organizacjami pozarządowymi i lokalnymi społecznościami. To przyczyni się do zwiększenia skuteczności działań pomocowych.
Materiały Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej